Z pobožnosti solidarity v Katedrále sv. Martina

Z pobožnosti solidarity v Katedrále sv. Martina

Deň nespravodlivo stíhaných 2012 v BratislavePri príležitosti pamätného dňa SR – Dňa nespravodlivo stíhaných sa v piatok 13. apríla v Katedrále sv. Martina v Bratislave uskutočnila pobožnosť modlitby a solidarity s prenasledovanými kresťanmi vo svete, ktorej predsedal bratislavský arcibiskup a metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Prítomní boli počas pobožnosti zjednotení s veriacimi vo svete i na Slovensku. Svoje obety a modlitby obetoval napríklad kardinál Ján Chryzostom kardinál Korec.

V úvode bratislavskej pobožnosti prítomných pozdravil predseda Fóra kresťanských inštitúcií (FKI) František Neupauer. „V tomto roku dávame do pozornosti obyčajných laikov, ktorých môžeme označiť slovným spojením „spravodliví medzi nami“. Ukrývali rehoľníkov, pomáhali na úteku kňazom, a preto mnohých z nich odsúdili na roky väzenia. Na druhej strane, hlboko sa nás dotýkajú osudy prenasledovaných kresťanov vo svete.” Po liturgických čítaniach nasledovala homília arcibiskupa Zvolenského a svedectvo dona Františka Valábka, ktoré predniesol herec Jozef Šimonovič.

Vypočujte si spomienky saleziána dona Františka Valábka na Akciu K
[audio:http://fki.sk/web/wp-content/uploads/2012/04/20120413_Simonovic_Spomienky_Don_Valabka.mp3|titles=Jozef Šimonovič: Spomienky dona Valábka]

V prosbách zaznela vďaka za svedectvo viery, prosba o zmierenie a zastavenie prenasledovania. Počas prosieb horelo pred oltárom zapálené kadidlo a postupne prichádzali účastníci pobožnosti, ktorí sa aktívne solidarizujú s prenasledovanými a vo svojich rodinách zažili prenasledovanie – Anton Srholec (bývalý politický väzeň a predseda KPVS), Ján Figeľ (adoptoval si kubánskeho disidenta), Jozef Konc (tajný kapucín, ktorého rodný brat bol uväznený a rehoľný spolubrat zavraždený v Turecku), Eva Grey (dcéra politického väzňa, profesorka na Vysokej škole sv. Alžbety, ktorá sa angažuje v krajinách, kde sú prenasledovaní kresťania), pani Jing (čínska emigrantka).

Na záver pobožnosti predseda FKI František Neupauer poďakoval arcibiskupovi Zvolenskému, podpredsedovi NR SR, zástupcom Bratislavskej samosprávy, provinciálnym predstaveným, rehoľníkom a laikom za účasť na pobožnosti. Pobožnosť ukončili požehnaním a piesňou „Náš Boh je Láska“, ktorú odspieval zbor bratislavských organistov pod vedením Hildy Gulyás a Vlastimila Dufku.

Správa na TK KBS

Ďalšie správy ku Dňu nespravodlivo stíhaných