Tlačová správa: Na Slovensku sa začali prípravy na jubilejné 25. výročie Sviečkovej manifestácie

Tlačová správa: Na Slovensku sa začali prípravy na jubilejné 25. výročie Sviečkovej manifestácie

Sviečková manifestácia 1988Vzdať hold odvahe tisíckam obyčajných ľudí, ktorý pred 25 rokmi napriek veľkému riziku stáli na námestí zo zapálenými sviečkami v modlitbe proti vodným delám a obuškom Verejnej bezpečnosti, chcú organizátori jubilejného 25. výročia Sviečkovej manifestácie. Vyplýva to z prvého prípravného stretnutia, na ktorom sa v utorok 9. októbra zišli predstavitelia viacerých organizácií v Bratislave. Zvolalo ho Fórum kresťanských inštitúcii (FKI), ktoré spomienku na 25. marca 1988 posledné roky organizuje.

„Pripomínanie si sviečkovej manifestácie nemá byť sterilnou nostalgickou spomienkou niekoľkých pamätníkov. Chceli by sme, aby aj generácia našich detí rozumela tomu , že sloboda nie je samozrejmosťou a priestor slobody si musíme chrániť a zveľaďovať,” povedala o význame manifestácie členka predsedníctva FKI Katarína Hulmanová. Sprievodné podujatia, ktoré organizácie chystajú budúci rok v marci, majú podľa nej osloviť najmä mladých ľudí a sprostredkovať im trvalý odkaz Bratislavského veľkého piatku.

Téma Sviečkovej manifestácie rezonovala v septembri i na na vedecko-didaktickom seminári “Barbarstvo ducha III. Cesta k slobode”, na ktorom sa zišli učitelia z celého Slovenska. O najvýznamnejšom verejnom prejave odporu voči komunistickému režimu hovorili predstavitelia FKI aj s hosťami s Ruska a organizácie Open Doors z Holandska. Manifestácia bola v minulosti spojená s brutálnym zákrokom verejnej moci proti pokojnej demonštrácii za náboženskú slobodu. Vyvolala masívnu reakciu médií a verejnosti v demokratických krajinách a predznamenala pád totality.

Foto: svieckovamanifestacia.sk