ODVAHA DNES – 33. výročie Sviečkovej manifestácie

ODVAHA DNES – 33. výročie Sviečkovej manifestácie

Sviečková manifestácia (SM) je jednou z  najvýznamnejších udalostí novodobých slovenských dejín, ako najodvážnejšie vystúpenie občanov Slovenska  v období komunistickej diktatúry. Iniciatíva vyšla z prostredia tzv. tajnej cirkvi, katolíckeho disentu. Bola to iniciatíva kresťanov podporovaná aj ľuďmi iných ideologických zameraní. Jej tri požiadavky:

1.      za menovanie katolíckych biskupov pre uprázdnené diecézy na Slovensku podľa rozhodnutia Svätého otca,

2.      za úplnú náboženskú slobodu v Československu a

3.      za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu

predstavovali smerovanie k autentickej demokracii a k právam pre všetkých.

Snaha o jej násilné potlačenie urobili jednoznačným morálnym víťazom jej organizátorov a účastníkov. Za reakciu totalitného režimu sa hanbili aj niektorí jeho predstavitelia, napr. aj jej vtedajší minister kultúry Miroslav Válek. SM bola jedným z dôležitých impulzov, ktoré spustili procesy, ktoré viedli v novembri 1989 k pádu režimu.

Medzi základné odkazy SM patrí medzi iným občianska angažovanosť, občianska odvaha, angažovanosť za spoločné dobro pre všetkých. Fórum kresťanských inštitúcií sa snaží udržiavať SM živou v rámci historickej pamäti národa.

Tohtoročná spomienka môže byť opäť iba v online priestore a vzhľadom na celkovú situáciu v spoločnosti sme sa rozhodli zamerať ju na ODVAHU. Podujatie sa uskutoční 25. marca 2021 o 19:00 hod.

Našimi hosťami budú:

·        MIRIAM LEXMANN – poslankyňa Európskeho parlamentu

·        Vladyka CYRIL VASIĽ – apoštolský administrátor sede plena Košickej eparchie

·        JOZEF MAJCHRÁK – novinár

·        hudobný hosť – SKYVA

·        moderátor – ŠTEFAN CHRAPPA

Témy večera:

1. Nedávno prešli tri roky od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Možno povedať, že to boli obete za pravdu, spravodlivosť a odvahu. Mala ich obeta zmysel?

2. Zdá sa, že v dnešnom svete si vyžaduje viac odvahy ako v minulosti už len púha ambícia: hovoriť na verejnosti pravdu. O kresťanských pohľadoch to platí zvlášť. Čím to je?

3. Pápež František navštívil začiatkom tohto mesiaca Irak. Ovplyvní ďalšie smerovanie ľudstva posolstvo pápeža – posolstvo univerzálneho bratstva?

4. Čo vo vás v súvislosti s presadzovaním pravdy vo verejnom živote vzbudzuje nádej a z čoho máte obavy? Vieme povzbudiť ľudí, aby mali odvahu?

Podujatie bude vysielané online na youtube. Vyplňte prihlasovací formulár k podujatiu a pošleme Vám pripomienku aj s linkom na podujatie.

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR