Na fenomén chudoby upozornia v Bratislave, Trnave, Nitre a v Košiciach

Na fenomén chudoby upozornia v Bratislave, Trnave, Nitre a v Košiciach

Ilustračné: Veľtrh sociálnych aktivít 2010Bratislava 2. októbra – Štyri slovenské mestá spojí čoskoro myšlienka chudoby. Na tento fenomén, ktorí v určitých oblastiach zažívajú i ľudia na Slovensku, upozornia v Bratislave, Trnave, Nitre a Košiciach. Zastreší ich projekt nazvaný Veľtrh sociálnych aktivít, na ktorom sa predstaví desiatky organizácií. Toto podujatie sa koná u nás už po deviatykrát pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie chudoby, ktorý si pripomenieme 17. októbra.

“Chceme zviditeľniť neviditeľných – organizácie a iniciatívy, ktoré sa – bez svetla reflektorov – svojou každodennou prácou snažia zmierňovať núdzu a problémy tých, čo si sami nevedia pomôcť. Zároveň máme ambíciu osloviť verejnosť, aby bola vnímavejšia voči tým, čo sa ocitli v existenčných problémoch,” hovorí o prínose akcie jej koordinátorka Petra Bajlová.

Tento ročník prináša aj novinku. Organizátori pripravili päť tipov, ako môže každý, kto prejaví záujem, pomôcť zmierniť chudobu okolo seba, v svojej rodine, regóne, či v rámci Slovenska. Na internetovej stránke chudoba.sk predstavili konkrétne možnosti, ako pomôcť organizáciam pracujúcim v sociálnej sfére, či už vo forme dobrovoľníctva alebo po materiálnej či finančnej stránke.

Prvý Veľtrh sociálnych aktivít sa chystá už v nedeľu 5. októbra v Košiciach, kde sa v tom čase uskutoční aj Medzinárodný maratón mieru. Ďalšia je naplánovaná v Nitre (14. októbra) a v Trnave (17. októbra). Aktivisti budú v týchto mestách na paneloch na frekventovaných miestach ukazovať reálne problémy, ktoré spôsobuje akútny nedostatok životných potrieb mnohých ľudí doma i vo svete, ako aj možnosti podpory.

Predstavia aj inštitúcie a dobrovoľnícke organizácie, ktoré na Slovensku pomáhajú sociálne problémovým skupinám – ľuďom bez domova, takzvaným deťom ulice, rómskym komunitám, migrantom, väzňom a tým,ktorí žiadajú pomoc v azylových centrách, slobodným matkám,ľuďom so zdravotným postihnutím, starým a chorým.

Program vyvrcholí v Bratislave. O Sociálnych aspektoch Cirkvi učenia sv. Terézie z Lisieux bude 15. októbra v Dome Quo Vadis hovoriť sestra Veronika Katarína Barátová. Téma chudoby bude centrálnou témou odborného seminára, ktorý sa uskutoční o deň neskôr – 16. októbra – v Národnej rade SR. Bližšie informácie o tomto podujatí je možné nájsť na stránke www.chudoba.sk.

Projekt zastrešuje a koordinuje Fórum kresťanských inštitúcií. Podporuje ho predseda Sociálnej subkomisie Teologickej komisie KBS Mons. Peter Rusnák, bratislavský eparcha. Partnermi podujatia sú Nadácia Kondara Adenaura, Sociálna subkomisia Teologickej komisie KBS, Európska komisia, Katolíckej noviny, Rádio Lumen, Televízia Lux, Karmelitánske nakladateľstvo, Cestovná kancelária Awertour, Cesta+, Postoy a Výveska.