Listy z Leopoldova do Sýrie a Moldavy

Listy z Leopoldova do Sýrie a Moldavy

Leopoldov 2013Dňa 24. augusta 2013 počas spomienky na nespravodlivo väznených popísal predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS) Anton Srholec a predseda Fóra kresťanských inštitúcií (FKI) František Neupauer listy adresované tým, ktorí sú aj v súčasnosti nespravodlivo prenasledovaní. Jeden list putuje do osady pri Moldava nad Bodvou ako znak solidarity s Rómami, ktorí boli vystavení neadekvátnemu zásahu polície. V Liste, ktorého adresátom je malé dieťa sa píše:

„Milé bábätko z osady pri Moldave nad Bodvou, 19. júna si malo len šesť týždňov, keď si upadlo do bezvedomia v dôsledku brutálneho (a prekvapivo na kamere nezaznamenaného) zásahu pohotovostných jednotiek tzv. kukláčov, ktorí nešli hľadať zločincov, ale vyvolať strach. Ten strach sa usadil v osade, kde Ty, Tvoji priatelia a príbuzní, sa musia báť, aj keď nič zlé neurobili. Pripomína nám to strach z roku 1948, a preto Ti píšeme tento list a odkaz z Leopoldova, kde mnohí zastrašení boli aj nespravodlivo dlhé roky väznení…“

Druhý list reflektuje situáciu na Blízkom východe a bude zaslaní utečencom zo Sýrie. „Milí priatelia v Sýrii (utečenci), nedávno sme sa stretli s deväťročným chlapcom z Vašej krajiny, ktorý žije už niekoľko mesiacov na Slovensku. V byte bývalého politického väzňa Silvestra Krčméryho sme sa vtedy modlili za pokoj vo Vašej krajine. So smútkom sledujeme, že občianska vojna a teror v Sýrii pokračujú, ba s hrôzou sa dozvedáme aj o údajnom použití chemických zbraní v meste Damask, odkiaľ pochádza aj náš deväťročný priateľ. Vládne strach a zodpovední mlčia. A my, pamätajúc na opustenosť a beznádej za múrmi väzníc v čase komunistického režimu pamätáme na Vás… Dnes, 24. augusta 2013, stojíme pri bránach väznice v Leopoldove, kde svoj údel mučeníkov žilo tisíce politických väzňov. Sme tu preto, aby sme nezabúdali a zároveň z tohto miesta vysielame slová modlitby a solidarity s Vami. Priatelia zo Sýrie, sme s Vami!“

Pri koncipovaní listu autori nevedeli, že lekári bez hraníc potvrdili použitie chemických zbraní a že OSN zverejnila informáciu o 1 000 000 detí v utečeneckých táboroch zo Sýrie (nehovoriac o 100 000 mŕtvych…). “Rovnako sme nevedeli ani to, že v čase, keď sme stáli pri bránach väznice v Leopoldove vo viacerých mestách v Českej republike boli proti rómske pochody plné slov pohŕdania a postojov: „My sme tu doma!“ uviedol František Neupauer, “Takýmto postojom hovoriacich o kolektívnej vine musíme povedať jasné “Nie!””

Písanie listov z Leopoldova, v duchu solidarity s prenasledovanými vo svete aj v súčasnosti, začali písať predsedovia FKI a KPVS v roku 2011.