“V obci i meste, rodina na prvom mieste” je heslom tohtoročného Dňa rodiny

“V obci i meste, rodina na prvom mieste” je heslom tohtoročného Dňa rodiny

Hlavné motto tohtoročných osláv Dňa rodiny, je “V obci i meste rodina na prvom mieste”. Zámerom organizátorov osláv je vyzdvihnúť dôležitosť lokálnych aktérov pre tvorbu pro-rodinnej atmosféry v spoločnosti. Miestna a regionálna samospráva disponuje množstvom kompetencií, vďaka ktorým môže vytvárať prostredie priateľské k rodine. “Našim úmyslom je motivovať komunálnych a regionálnych politikov, aby dobro rodín bolo na prvom mieste v ich činnosti”, vysvetľuje Tomáš Kuzár, predseda Fóra kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré od roku 2009 celoslovensky koordinuje oslavy Dňa rodiny.

V období okolo 15. mája si od roku 1994 pripomíname Medzinárodný deň rodiny, ktorý sa čoraz viac dostáva do povedomia ľudí na celom svete. Tradíciu verejných osláv na Slovensku odštartovalo FKI v roku 2009 celonárodným podujatím v Bratislave. Odvtedy sa  oslavy uskutočňujú v mnohých obciach a mestách celého Slovenska. Každoročne sa ich zúčastní viac ako 30 tisíc ľudí, ktorí tak prejavia, že rodina je pre nich dôležitá.

Štafetu kultúrno-spoločenských osláv tohto dňa odštartovali už 1. mája s bohatým programom v Levoči a Tesárskych Mlyňanoch. Ďalší víkend nasledovali podujatia v Nových Zámkoch a obci Brehy. Najbližší víkend si dôležitosť rodiny pripomenú v Banskej Bystrici, Trenčíne, Nitre, Žiline, Pezinku a v Sigorde pri Prešove. Posledná májová nedeľa 26. mája bude patriť rodinám v Košiciach, Trnave, Bratislave-Rači, Púchove ale aj v obci Hruštín a Báhoň. V júni a v júli sa oslavy presunú aj do Popradu, Dolného Kubína, Piešťan, Ružomberka, či Plavnici a ďalších iných miest. Bližšie informácie sú uvedené na stránke www.denrodiny.sk.  

Okrem tradičných verejných osláv Dňa rodiny v mestách a obciach sa 3. júna v Bratislave uskutoční medzinárodná konferencia venovaná rodinnej politike pod názvom “Samospráva pre rodinu”. Cieľom konferencie je poukázať na význam a možnosti regiónov, miest, obcí a lokálnych komunít pre vytváranie prorodinnej klímy. Zároveň chcú organizátori vytvoriť priestor pre sieťovanie celoslovenských a lokálnych aktérov, ktorým leží na srdci rodinná politika. Rodinná politika – to nie je len zvyšovanie materskej. Pre spoločnosť priateľskú k rodinám vieme a potrebujeme spraviť oveľa viac, predovšetkým rôznymi “malými” opatreniami v našom bezprostrednom okolí,” ozrejmuje Ján Fabičovic, zo Slovenskej spoločnosti pre rodinu, ktorá konferenciu spoluorganizuje.

Nové inšpirácie pre komunálnu a regionálnu rodinnú politiku prinesú hostia zo zahraničia. Rodinnú politiku na regionálnej a komunálnej úrovni v Taliansku predstaví Roberto Bolzonaro z Associazione delle Famiglie – Confederazione Italiana. Niekoľkoročné skúsenosti s Auditom “Obec priateľská k rodine” odprezentuje Elisabeth Wenzl z Rakúska a Bořivoj Sekanina z Jihomoravský kraj. Mená ďalších rečníkov budú zverejnené v najbližších dňoch.

Valné zhromaždenie OSN 20. septembra 1993 vyhlásilo 15. máj za medzinárodný deň rodiny. Pri príležitosti tohto dňa OSN povzbudzuje vlády a  krajiny, aby venovali pozornosť téme rodiny a realizovali pro-rodinné projekty.

One comment

  1. Pingback: Zasvätení podporujú iniciatívu FKI ku dňu rodiny – Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku

Comments are closed.