Seminár Kresťan na vidieku – LAUDATO SI v praxi

Seminár Kresťan na vidieku – LAUDATO SI v praxi

V horskom hoteli Primula v Zuberci sa v dňoch 8. a 9. novembra 2019 uskutoční jedinečný seminár pre kresťanov s názvom Laudato si v praxi. Seminár je určený všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť ako je možné žiť ekologicky, udržateľne a zároveň radostne.

V malých mestách a dedinách žije veľa kresťanov, ktorí chcú niečo dobré urobiť pre svoju obec a komunitu, no často sú sami a ani nevedia kde začať. Mnoho mladých rodín sa chce vrátiť domov, no chýba im práca alebo aspoň sieť podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí vedia pomôcť či poradiť. Na jeseň 2019 sme rozbehli ďalšiu sériu stretnutí, na ktorých budeme vytvárať priestor pre systematické angažovanie sa kresťanov na vidieku.

Semináre sú určené pre kresťanov, ktorí žijú na vidieku a tiež pre mladých, ktorí sa túžia presťahovať na vidiek. Na stretnutiach budete mať možnosť oboznámiť sa s iniciatívnou Kresťan na vidieku, hovoriť s inšpiratívnymi hosťami so Slovenska aj zahraničia, spoznať nových podobne zmýšľajúcich ľudí a s pracovnou skupinou pripravovať aktivitu možno aj vo vašej obci.

V piatok 8. novembra bude priestor na predstavenie iniciatívy Kresťan na vidieku, možnosť viac spoznať účastníkov a spíkrov a hovoriť o aktivitách, ktoré môžeme spoločne realizovať v roku 2020.

V sobotu 9. novembra na konferenčnej časti seminára vystúpia viacerí hostia, ktorí nám povedia svoj príbeh, ako žijú ekologicky, udržateľne a zároveň radostne.

Veronika Stich – rodinná farmárka z Nemecka, ktorá sa venuje budovaniu Katolíckeho vidieckeho hnutia v Nemecku a v Európe.

Peter Ďubek z organizácie Mother Flower, ktorá pomáha chrániť životné prostredie a bojuje proti konzumnému spôsobu života.

Igor a Andrea Abelovci z gazdovskej dedinky Abeland. Abeland nadväzuje na kultúrne a hodnotové tradície našich predkov, na spôsob ich hospodárenia a ďalej ich rozvíja alternatívnym spôsobom,  s ohľadom na nové spoločenské, environmentálne a ekonomické požiadavky našej doby.

Marián Glovaťák – rodinný farmár z Oravskej Polhory, ktorý buduje mliečnu rodinnú farmu na zelenej lúke s 20 dojnicami. Jeho cieľom nie je ekonomický rast, ale pokojný rodinný život.

Anton Kulkovský z iniciatívy Misia mladých, kde sa sústreďujú na sebestačnosť, teda schopnosť človeka vlastnými silami zlepšovať si nielen svoj život, ale aj život svojej rodiny a komunity.

Martin Kováč – odborník v oblasti na krajinotvorby, vody a klimatických zmien.

Ďalší zo seminárov Kresťan na vidieku sa uskutoční v dňoch 29. – 30. novembra 2019 v Bernátovciach pri Košiciach.