Deň rodiny prilákal do parku na Sihoti tisícky Nitranov

Deň rodiny prilákal do parku na Sihoti tisícky Nitranov

Deň rodiny 2013 NitraV nedeľu 26. mája povedala nahlas Áno prirodzenej rodine aj Nitra. Desiatky rodín zaplnili dopoludnia katedrálny chrám sv. Emeráma na Nitrianskom hrade a viac ako 5 000 Nitranov v priebehu popoludnia prišlo podporiť prirodzenú rodinu a zabaviť sa do mestského parku na Sihoti.

Hlavný regionálny organizátor podujatia – Centrum pre rodinu Nitra v spolupráci s mestom Nitra, Nitrianskym biskupstvom a partnermi pripravil príťažlivý, zaujímavý program pre všetkých členov rodiny.

Prirodzenú rodinu, založenú na manželstve muža a ženy, ktorí s láskou prijímajú deti ako dar prišli benefične podporiť známi umelci – finalisti Hlasu Česko Slovenska Anička Veselovská aj Juraj Zaujec, víťazka Gospel talentu Simona Martausová, bubeníci zoskupenia Campana Batucada, speváčka Dorota Ideas, ale aj tanečník Tomáš Surovec s deťmi z Akadémie pohybu a umenia, skupina Kéfas, folklórne súbory Baránek a Pelikánik, Stanislav Salanci, či vokálna skupina Close Harmony Friends. Medzi jednotlivými vystúpeniami umelcov dal moderátor Viliam Šandor priestor na pódiu europoslankyni Anne Záborskej známej svojimi pre rodinu a pre život postojmi, ako aj ďalším hosťom. Nitrania boli pozvaní zúčastniť sa Národného pochodu za život, ktorý bude v septembri v Košiciach a v stánku Fóra života mali možnosť podpísať celoeurópsku petíciu Jeden z nás.

Prirodzená rodina včera popoludní spojila aj dve európske mestá. Účastníci Dňa rodiny v Nitre prejavili záujem o tričká so „stereotypným“ symbolom rodiny (muž, žena a deti), ktorého nosenie je v Paríži dôvodom na zatknutie, vyjadrili solidaritu s Francúzmi, ktorí o 1400 km ďalej, v Paríži, demonštrovali proti zákonu umožňujúcemu homosexuálnym párom uzatvárať manželstvá a adoptovať si deti.

Súbežne s pódiovým programom bežal naplno v priestoroch parku aj sprievodný program, ktorý zabezpečovalo 80 dobrovoľníkov. Do veľkej rodinnej hry sa zaregistrovalo 285 rodín, ktorých čakalo desať súťažných stanovísk. Na splnenie jednotlivých úloh bola potrebná spolupráca rodičov s deťmi, skúsenosť dospelých a súťaživý zápal detí. Mimo súťaží vzbudili záujem a pozornosť aj zábavná fyzika -pokusy naživo, ukážka činnosti hasičov, maľovanie na tvár či člnkovanie.

Spokojnosť s podujatím vyjadrili jednak organizátori ako aj účastníci podujatia.

„Sme radi, že nám nepršalo a ďakujeme za vypočuté modlitby, hoci dlhodobá predpoveď počasia bola hrozivá. Keď je pekné počasie všetko je jednoduchšie. Ľudia si už zvykli, že v Nitre organizujeme v máji Deň rodiny a aj dnešná vysoká účasť v parku, tých 285 registrovaných rodín v rodinnej hre a pohodová nálada je pre nás povzbudením, že má zmysel namáhať sa, oslovovať sponzorov a angažovať sa za rodinu“, uviedla za organizátorov Viera Čanigová.

„Je fajn, že sme mohli byť spolu ako rodina a napriek rozdielom vo veku a povahách našich detí si tu každý našiel niečo akurát pre seba. Je to tu profesionálne zorganizované, staršie deti si užili vystúpenie Aničky Veselovskej, mne sa páčia Simona Martausová, žasnem nad nápadmi v rodinnej súťaži a naozaj si to tu celá rodina užívame. Super!“ vyjadrila uznanie na adresu organizátorov pani Simona.