Deň nespravodlivo stíhaných – 13. apríl

Deň nespravodlivo stíhaných – 13. apríl

Deň nespravodlivo stíhanýchDňa 13. apríla si na Slovensku pripomíname pamätný deň Slovenskej republiky – Deň nespravodlivo stíhaných. Je spomienkou na násilnú akciu ŠtB v roku 1950 spojenú s likvidáciou kláštorov v Československu. Fórum kresťanských inštitúcii pozýva v tento deň všetkých ľudí dobrej vôle, aby v tichu, modlitbe, prejave spolupatričnosti a solidarity prejavili svoju spoluúčasť na utrpení a prenasledovaní s tými, ktorí sú, alebo boli nespravodlivo stíhaní.

V tomto roku spomienkový program tvoria dve témy. Jednou je 25. výročie od Sviečkovej manifestácie, ktoré predznamenalo zmeny v roku 1989, ale v roku 1988 znamenalo pre vtedajších súčasníkov čas plný perzekúcií a neistoty. V rámci celosvetovej spolupatričnosti FKI dáva do pozornosti modlitby na každý deň, ktoré pripravuje organizácia Open Doors, no zároveň hlavnou témou sa stáva Čína. “Uvedomujeme si ohrozenie mnohých prenasledovaných vo svete, no v tomto roku chceme dať do pozornosti vraždy žien spôsobené násilnou sterilizáciou v Číne.” uviedol František Neupauer, predseda FKI.

Čína: násilné sterilizácie

Fórum kresťanských inštitúcií poukazuje na správu zo začiatku mesiaca apríl, keď zomrela štyridsaťdvaročná Shen Hongxiová na následky sterilizácie, ktorú musela podstúpiť potom, ako ju predstavitelia čínskej provincie Hubej obvinili z nelegálneho tehotenstva. Žena mala dve deti, čo sa priečilo tamojšej násilnej politike plánovaného rodičovstva. Miestne autority chceli zabrániť ďalšiemu nelegálnemu otehotneniu Hongxiovej, lekár ich však jasne varoval, že sterilizácia by ju mohla zabiť. Zodpovednosť za jej smrť preto podľa nesú práve oni. V správe, ktorú vydala TK KBS sa ďalej uvádza: “Rada pre plánované rodičovstvo a komisia v spomínanej dedine sa pokúsila incident utajiť a donútila rodinu obete podpísať dohodu, ktorá im zakazuje zverejňovať podrobnosti o prípade výmenou za istú finančnú čiastku a nový dom. Ide o bežnú prax v Číne, pričom peniaze zvyčajne končia v rukách úradníkov. Manžel zosnulej uviedol: „Bol som donútený to podpísať, nemali sme na výber.“ Za posledný mesiac ide v krajine už o druhý smrteľný prípad v súvislosti s nútenou sterilizáciou.”

Fórum kresťanských inštitúcií si pripomína Deň nespravodlivo stíhaných od roku 2010 pričom stále ponúka aj program modlitieb a čítaní na daný deň.V tomto roku vyzýva k stíšeniu v rámci rodín a spoločenstiev, počas ktorého prítomný môžu využiť aj tento text.

V tomto roku si tento deň pripomenieme v Šaštíne a v Bratisalve v Múzeu zločinov a obetí komunizmu (Nám. slobody 3), kde bude spoločné stretnutie v rámci Dňa nespravodlivo stíhaných od 15 hod. do 15.15. (viac info: neupauer@fki.sk, 0905 783 748)

Na stiahnutie: