Parlament sa postavil na stranu prenasledovaných kresťanov

Parlament sa postavil na stranu prenasledovaných kresťanov

Národná rada takmer jednohlasne (145 za/1 sa zdržal) schválila uznesenie, ktoré hovorí o dôležitosti pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám. FKI iniciovalo petíciu na podporu tohto uznesenia, ktorú podpísalo viac než 8000 ľudí. 

Viera alebo presvedčenie je tým najvzácnejším, čo si ľudská osoba nesie. Sloboda viery alebo náboženstva je základným ľudským právom a jej dodržiavanie je dôležitým predpokladom pre dodržiavanie ďalších ľudských práv.

V posledných rokoch po celom svete čelíme ohrozeniu a nedodržiavaniu slobody viery alebo náboženstva. Ako konštatujú mnohé renomované ľudskoprávne a medzinárodné organizácie, za posledné desaťročie výrazne stúpa počet prenasledovaných pre svoje presvedčenie, či už ide o veriacich alebo neveriacich. Najohrozenejšou náboženskou skupinou sú práve kresťania: takmer 80 percent prípadov porušovania slobody náboženstva alebo viery sa týka práve kresťanských komunít.

Organizácia spojených národov, Európska únia ako celok a mnohé jednotlivé členské štáty Európskej únie v posledných rok zvyšujú svoju úsilie v oblasti ochrany slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám.

Cieľom uznesenia Národnej rady Slovenskej republiky o ochrane slobody náboženstva alebo viery a pomoci prenasledovaným kresťanom a iným náboženským komunitám vo svete je v prvom rade vyjadriť solidaritu všetkým prenasledovaným pre svoje presvedčenie. Oceňujeme úsilie, ktoré v tejto oblasti doteraz vyvinula Slovenská republika.

Sme radi, že Slovenská republika teraz stojí na strane prenasledovaných kresťanov. Existuje široké spektrum overených nástrojov na podporu slobody náboženstva alebo viery vo svete. Ochrana slobody náboženstva alebo viery je širokospektrálna téma, ktorá si zo strany vlády Slovenskej republiky vyžaduje medzirezortný prístup. Uznesenie odporúča vláde, aby zvýšila medzirezortné úsilie v tejto oblasti práve využitím niektorým z overených nástrojov po vzore ďalších členských štátov EÚ. Konkrétna pomoc prenasledovaným je druhým dôvodom, prečo Vás žiadame aby ste podporili toto uznesenie.

Dejiny Slovenska v 20. storočí nesú temné a bolestné momenty potlačovania náboženských slobôd. Dejiny Slovenska sú však aj dejinami víťazných momentov v zápase o náboženskú slobodu: takým momentom bola aj Sviečková manifestácia z 25. marca 1988.