25. marec – Deň zápasu za ľudské práva patrí medzi pamätné dni Slovenskej republiky. Pripomína udalosť, na ktorú môžeme byť všetci hrdí. Je to Sviečková manifestácia z roku 1988. Fórum kresťanských inštitúcií sa aj tento rok ujalo svojej úlohy – pripraviť spomienku na tento pamätný deň. Chceme sa nechať inšpirovať duchom, ktorý vládol na Hviezdoslavovom námestí pred 35 rokmi. Oslovili sme viacerých partnerov a tak sa Sviečková manifestácia znova stala spájajúcim prvkom pre ľudí z rôznych kruhov. Atmosféra priateľstva, ochoty a spolupráce, sa vinula ako zlatá niť počas troch mesiacov prípravy.
Takto si predstavujeme otvorenú spoločnosť. Niekto prišiel s myšlienkou a nemal priestory. Hneď sa našli a majitelia priestorov uvítali dobrý nápad a to, že sa môžu podieľať na jeho realizácii. Veci, ktoré presahovali možnosti niektorého z nás, v spolupráci a synergii sa stali možnými a vydarili sa. Aj sme sa modlili, aj sme slávili svätú omšu, aj sme si pripomenuli Sviečkovú manifestáciu na kolokviu a pri obnovenom pamätníku, a to na najvyššej štátnej úrovni. Z malej iskry sa rozhorel krásny a mohutný plameň. A to len preto, že sme neboli ľahostajní. Ani dnes, ani vtedy. A preto veríme v jeden z nadčasových odkazov Sviečkovej manifestácie – zjednotiť sa v snahe o spoločné dobro, ktoré presahuje záujmy jednotlivých skupín; ochotu hľadať skôr to, čo nás spája ako rozdeľuje a tak prispievať k duchu spolupráce a zmierenia v spoločnosti.
Už 10. januára sa stretlo kvôli príprave spomienky na Sviečkovú manifestáciu 15 inštitúcií. Na pozvanie Fóra kresťanských inštitúcií na pôde Konferencie biskupov Slovenska sa stretli zástupcovia Ústavu pamäti národa, prezidentskej kancelárie, Magistrátu Hlavného mesta SR Bratislava, mestskej časti Bratislava Staré Mesto, Nadácie Konrada Adenauera, združenia Post Bellum, Konferencie biskupov Slovenska, Ekumenickej rady cirkví, Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, Slovenského skautingu, združenia Máriina doba, Nadácie Tunegu, Púčika a Tesára, združenia Nenápadní hrdinovia a Konfederácie politických väzňov Slovenska.
Čo všetko sa udialo pri spomienke na Sviečkovú manifestáciu.
Sme vďační všetkým partnerom: za priestory a maximálnu súčinnosť mestu Bratislava a mestskej časti Bratislava Staré Mesto, za vynikajúce technické zázemie BKIS, za finančnú podporu Nadácii Konrada Adenauera a KBS.
Ďalej Kancelárii prezidentky SR, Vojenskej hudbe Ozbrojených síl SR, Čestnej stráži MO SR, Ekumenickej rade cirkví a pamäťovým inštitúciám (Ústav pamäti národa, Post Bellum, Nenápadní hrdinovia, Nadácia Tunegu, Púčika a Tesára a Konfederácia politických väzňov Slovenska) za ich skvelú prácu, europoslancom Miriam Lexmann a Ivanovi Štefancovi za šírenie myšlienky Sviečkovej manifestácie v Európe, Združeniu Máriina doba za ich vytrvalosť a vernosť a ďalším, že priložili ruku k tomuto peknému dielu.
K spomienke na Sviečkovú manifestáciu sa tento rok podarilo osobitným spôsobom pritiahnuť aj mladšiu generáciu: Slovenskému skautingu sme vďační, že ich téma Sviečkovej manifestácie nadchla a pripravili vynikajúcu mestskú hru pre mladých a rodiny s deťmi, a tak “ducha Sviečkovej” mohli zažiť aj tí mladší. Veľkou pomocou nám boli aj rady Tlačovej kancelárie KBS.
Sme veľmi radi, že sme mohli stretnúť aj viacerých účastníkov Sviečkovej manifestácie a na svätej omši si zaspievať piesne spolu s „Céčkarmi“, legendárnym zborom kostola sv. Cyrila a Metoda, ktorý pod vedením Fera Horvátha budúci rok oslávi už 50 rokov svojho účinkovania.
Podujatia predĺženého víkendu sú za nami. Veríme, že aj Vy vnímate dôležitosť toho, čo robí FKI, a že nás podporíte aj finančne a budete tak aj Vy súčasťou tohto diela. Aj vďaka Vašej podpore môže FKI fungovať už dlhé roky ako nezávislé občianske združenie a prispievať k tomu, aby sme v našej spoločnosti zachovali slušnosť a spoluprácu a odkaz, ktorý nesie Sviečková manifestácia aj pre dnešnú dobu.
Komplexný článok TK KBS aj s audio nahrávkami z kolokvia a reportážami televízie LUX.
Katka Hulmanová a Pavol Kossey, foto: Karol Dubovan