Pozývame Vás na film Slobodní, ktorého sme partnerom

Pozývame Vás na film Slobodní, ktorého sme partnerom

Film SLOBODNÍ rozpráva príbeh kresťanského disentu na pozadí dejín 20. storočia na Slovensku. Zároveň je príbehom hľadania osobnej vnútornej slobody, ktorú je možné si zachovať v  každom režime a za každých okolností. 

Tvorcovia filmu ponúkajú náhľad do života dvoch priateľov: rádiológa a matematika Silvestra Krčméryho, a Vladimíra Jukla, ktorých nazývali „generálmi tajnej cirkvi”, a ktorí zohrali významnú úlohu v boji proti totalite v Československu. Kritickí boli už voči Slovenskému štátu a zapojili  sa  do  Slovenského  národného  povstania.  Po  príchode  komunizmu  boli  prenasledovaní  a  strávili dlhé roky vo väzení. Napriek tomu po prepustení pokračovali vo svojej činnosti. Zakladali „krúžky”, malé  ostrovy  slobody,  kde  mohli ľudia  slobodne  myslieť a  veriť.  Šírili režimom zakázanú  literatúru,  vydávali samizdaty,  iniciovali  viaceré  podpisové  akcie,  púte  a  zhromaždenia.  Jedným  z  vrcholov  ich  úsilia  bola Sviečková manifestácia, ktorej sa zúčastnili tisíce ľudí a nenásilne prejavili protest proti komunistickému režimu. O tejto udalosti vtedy hovoril celý svet. Neskôr sa ich hnutie aktívne zapojilo do Nežnej revolúcie.. 

Slávnou sa stala obhajoba Silvestra Krčméryho, ktorú po dvojročnom brutálnom vyšetrovaní predniesol dňa 24. júna 1954 na súde v Trenčíne. Krčméry mal v čas prejavu 29 rokov. Odsúdený bol na 14 rokov:  

Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc. Kto však má v rukách moc, ten si myslí, že môže pravdu potlačiť. Zabiť. Alebo i ukrižovať. Ale pravda dosiaľ ešte vždy vstala i vstane z mŕtvych.“  

Premiéra filmu sa uskutoční 15.9.2022 v Bratislave. 

Festivalová premiéra bude na festivale Cinematik v Piešťanoch. 

Režisér Slavomír Zrebný o filme povedal: Narazil som na príbeh Silva Krčméryho a Vlada Jukla. Bol som prekvapený, že sa o nich v širšej verejnosti takmer nič nevie a pritom to boli osobnosti svetového formátu. Takí nenápadní hrdinovia. Dlhé roky si odsedeli vo väzení, no napriek tomu pokračovali a zohrali dôležitú úlohu nielen v období komunizmu. V každej totalite reagovali iným spôsobom, ale duch a hodnoty boli tie isté. Pochopil som, že cez nich sa dá čítať doba a v nej aj to dobré, čo tu na Slovensku máme. Preto som sa rozhodol natočiť o nich film. Aby sa nezabudlo. Zaujímavé je premýšľať, čo by robili dnes. A ešte zaujímavejšie, čo budeme robiť my. 

Dôležité linky:  

Trailer a viac info nájdete na: www.filmslobodni.sk