Pokoj a spravodlivosť pre Bielorusko

Pokoj a spravodlivosť pre Bielorusko

Fórum kresťanských inštitúcií podporuje vyhlásenie Výkonného výboru Justitia et Pax Európa k súčasnej situácii v Bielorusku a pridáva sa k spoločnej modlitbe “Otče náš” za pokoj a spravodlivosť v tejto krajine:

Pokoj a spravodlivosť pre Bielorusko

Po prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré sa konali 9. augusta 2020, sa tisíce demonštrantov vydali do ulíc, aby odmietli výsledky volieb ako zmanipulované, čo viedlo k násilným stretom s národnými bezpečnostnými zložkami. Podľa zverejnených správ stálo neprimerané násilie zo strany bieloruských úradov najmenej dva ľudské životy a spôsobilo stovky zranení. Asi 6000 demonštrantov bolo zadržaných a mnohí z tých, ktorí boli následne prepustení, nesú známky mučenia. Okrem toho sa zintenzívnilo potláčanie občianskych práv a slobôd. Táto alarmujúca situácia predstavuje vážnu hrozbu pre spravodlivosť a pokoj nielen v Bielorusku, ale aj v celom regióne.

V mene Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (‘Justitia et Pax Európa‘) odsudzujeme akúkoľvek formu násilia a dôrazne protestujeme proti mučeniu zadržaných demonštrantov bieloruskými bezpečnostnými zložkami. Žiadame tiež o okamžité prepustenie všetkých osôb, ktorých zatknutie bolo neopodstatnené.

Naliehame na bieloruské štátne orgány, aby v plnej miere rešpektovali demokratické princípy a dodržiavali ľudské práva vrátane práva na život, zákazu mučenia, slobody zhromažďovania, médií a prejavu.
Vítame jednotu členských štátov Európskej únie pri preukazovaní ich solidarity s bieloruským ľudom a vyjadrujeme svoju podporu úsiliu Eú pracovať na cielených opatreniach proti jednotlivcom zodpovedným za závažné porušenia ľudských práv.

Pripájame sa ku katolíckym biskupom Bieloruska v ich žiadosti o hľadanie pravdy prostredníctvom pokojného a inkluzívneho dialógu medzi bieloruským politickým vedením a širšou občianskou spoločnosťou s cieľom zabrániť ďalšiemu násiliu.
 Pozývame všetkých kresťanov, aby sa spojili v modlitbe Pána „Otče Náš“ za bieloruský ľud v utorok 18. augusta 2020 o 18:00 SEČ, aby mohla zvíťaziť pravda, spravodlivosť a pokoj.

V Bruseli 16. augusta 2020

Výkonný výbor Justitia et Pax Európa

Mons. Noel Treanor, biskup z Down and Connor, predseda
Maria Krabbe Hammershoy, podpredsedníčka
Isabel Cuenca Anaya
Daniel Darmanin
Cécile Dubernet
Arnaud Gorgemans
Marek Mišák

LINK na podujatie na FB