O Zdravej záhrade v online priestore

O Zdravej záhrade v online priestore

V nedeľu 4. mája  poobede sa stretlo niekoľko nadšencov permakultúry na seminári z cyklu Zdravá záhrada, ktoré pripravujeme vrámci iniciatívy Kresťan na vidieku. 

Prvý, v ktorom sme sa venovali vzťahom medzi živými tvormi, vodou a pôdou v našich záhradách, sa ešte podarilo zorganizovať “naživo”. 

Hoci jeho druhá časť – zameraná na tému Voda sa kvôli súčasnej situácii mohla uskutočniť len virtuálne, bolo  to veľmi podnetné a inšpiratívne stretnutie hlavne z hľadiska ako zadržiavať dažďovú vodu na svojom pozemku a tak prispievať k zlepšeniu mikroklímy.  Spolu s lektorkou Ivkou Németovou sme uvažovali  aj nad tým,  ako šetriť pitnou vodou alebo ako prepojiť jeden koniec záhrady s druhým tak, aby sme si pri jej polievaní ušetrili energiu nosenia vedier s vodou.

Vrámci seminára sme si aj vymenili skúsenosti a  snažili  si navzájom aj poradiť napríklad ako sa zbaviť nežiadúcich mravcov, čo vysadiť pod paradajky a pod. Tento webinár bol zaujímavým stretnutím  približne 16 nadšencov permakultúrnych záhrad prekonávajúcich prekážky, ktoré im život či záhrada nadelia.

Veríme, že v ďalšej časti seminára Zdravá záhrada  sa už stretneme osobne a aj si čo to praktické v niektorej z našich záhrad ukážeme.