Našou víziou je byť priestorom, kde sa v umení a kultúre stretávajú pravda, dobro a krása

Našou víziou je byť priestorom, kde sa v umení a kultúre stretávajú pravda, dobro a krása

Vedeli ste, že medzi našimi členskými organizáciami sa nachádza jedinečné a zrejme v strednej Európe aj jediné kultúrne centrum kresťanov? Radi by sme vám dnes predstavili organizáciu FUGA – kultúrne centrum kresťanov, ktoré sa nachádza v Košiciach. Rozprávali sme sa s jej manažérom Oliverom Saloňom.

Keď sa povie slovo FUGA, evokuje to vo mne viacero významov. Čo je a prečo je Fuga podľa Vás?

FUGA je ÚNIK. FUGA je vo všetkých východoslovenských nárečiach MEDZERA. FUGA je aj “KONTRAPUNKTICKÁ HUDOBNÁ SKLADBA S DÔSLEDNOU ROVNOSŤOU VŠETKÝCH HLASOV :-).

A nakoniec slovné spojenie FUGA MUNDI sa väčšinou používa pri zasvätených osobách, ktoré sú v klauzúre a doslovný preklad je ÚNIK ZO SVETA. Nám sa však páči opisný preklad, ktorý znie: “VEDOMÉ ROZHODNUTIE SA PRE NIEČO, ČOMU DÁVAME VÄČŠÍ ZMYSEL A CENU”. 

A všetko to je pre nás kultúrne centrum kresťanov FUGA. Chceme, aby diváci zažili ÚNIK z bežnej reality, vypĺňame MEDZERU v ponuke kultúrnych podujatí, FUGA je ako hudobná forma a konečne FUGA je pre nás vedomé rozhodnutie sa pre niečo, čomu dávame väčší zmysel a cenu:-)

Myslíme si, že kresťanské kultúrne centrum by malo mať každé mesto. Európu vybudovali kresťania a ku svojim kresťanským koreňom sa skôr, či neskôr vráti. FUGA kultúrne centrum kresťanov, ako asi jediné nezávislé kresťanské kultúrne centrum v strednej Európe, chce k tomu návratu prispieť svojou troškou.

Kedy  a prečo vzniklo toto kultúrne centrum? Kto ho založil?

Budovu, v ktorej sídlime vlastní Slovenský katolícky kruh v Košiciach /SKK/. Ja som sa stal členom SKK v roku 2009 a spolu s predsedom Martinom Sedlákom, podpredsedom Marekom Birošom sme za pár rokov vymysleli koncept kresťanského kultúrneho centra.  Valné zhromaždenie, kde bol prítomný aj otec arcibiskup Bernard Bober, tento koncept schválilo. SKK a FUGA, o.z. podpísali nájomnú zmluvu v roku 2012.  Prvú akciu sme mali 25. októbra v roku 2012. Bola to slávnosť pri príležitosti 80.výročia založenia Slovenského katolíckeho kruhu v Košiciach. A prvé komerčné podujatie bol ČEKY POINT – talkshow Mariána Čekovského 21.12.2012.

Aký tip podujatí môžeme vo FUGE zažiť?

FUGA – kultúrne centrum kresťanov je nezávislé kultúrne centrum, ktoré chce podporovať, prezentovať a vytvárať umenie a kultúru postavenú na tradičných kresťanských morálnych princípoch. Našou víziou je byť priestorom, kde sa v umení a kultúre stretávajú pravda, dobro a krása.

Toto sú definície, ktoré máme na našej stránke, ale aj v našej “DNA”. 

Prakticky to znamená, že sa snažíme robiť podujatia, z ktorých majú diváci spolu s nami radosť a ktoré ich a tiež nás /dúfame/ robia lepšími ľuďmi.

Aké podujatia usporadúvate najradšej a prečo?

S trochou nadsázky by som povedal, že najradšej usporadúvame podujatia, ktoré sa vypredajú:-). Ale vážne. Zažívať atmosféru plnej sály, keď cítite, že účinkujúci vtiahol do svojho sveta prítomných divákov a oni mu to oplatia vrelým potleskom, je to, čo nás na tejto práci najviac baví.

Ďalšia skvelá vec je vítať ľudí pri vstupe a potom sa s nimi lúčiť, keď podujatie skončí. Tá okamžitá spätná väzba je na nezaplatenie. Za viac ako 10 rokov sme urobili množstvo podujatí.

Najobľúbenejšia je talkshow Mariána Čekovského – ČEKY POINT, ktorú robíme mesačne už od založenia. 

Okrem toho rôzne koncerty, jazzom počnúc /napr. One day jazz festival, Fats jazz band, Ester Wiesnerová, Peter Lipa…atď./, cez vážnu hudbu /napr. klavírny virtuóz Ladislav Fančovič, Hugo Kauder Trio…atď/ až po populárnu hudbu /Andrej Šeban, Katarína Koščová, Mária Podhradská, Štefan Štec a Fajta, For you, Close harmony friends, Fragile…atď./.

Veľmi dobre v našej sále vyzneli aj rôzne debatné večery /napr. Košické Hanusove Dni, iTY iJA iný vesmír, Na čom (ne)záleží, Desatoro, Pieseň lásky, Blahoslavenstvá…atď./.

Usporiadali sme aj zopár fotografických výstav /napr. Mária Smoleňová alebo Róbert Belohorský atď/.

Naša sála bola postavená v roku 1909. Odvtedy tam bolo kultúrne centrum pre učňovskú mládež, jedno z prvých košických kín a dlhé roky tam mala štúdiá Československá televízia, kde sa natáčala napríklad Zlatá brána.

Vďaka unikátnej akustike a viac ako storočnej histórii sa ľudia v sále cítia veľmi dobre. A priznám sa, že aj ja si tam občas sadnem a vychutnávam tú silnú atmosféru.

 Je náročné v dnešnej dobe prevádzkovať kultúrne centrum? Majú ľudia o podujatia záujem?

Prevádzkovať akékoľvek kultúrne centrum je veľmi náročné. A prevádzkovať nezávislé kresťanské kultúrne centrum, ktoré sídli vo viac ako storočnej “vybývanej” budove je extrémne ťažké. Naše príjmy pozostávajú len zo vstupného a nájomného. Počas pandémie sme kvôli lockdown-u mali otvorené len pár mesiacov a už sme to naozaj chceli zabaliť. Ale zabaliť to nechcel a nechce náš Otec. Preto nám pomohol a pomáha prostredníctvom našich nájomcov a priateľov. 

Tieto ťažké chvíľa nás naučili okrem dôvery aj mnohým novým veciam. Vyskúšali sme si technológie, ktoré by sme pri klasickej prevádzke nikdy nepotrebovali. Stali sme sa špecialisti na profesionálne online vysielanie našich podujatí.

Minulý rok sme usporiadali Koncert pre Ukrajinu – jedinečný koncert odohrávajúci sa na dvoch pódiách súčasne v reálnom čase – Košice FUGA a Praha Barrandov. Novovyvinutú technológiu umožňujúcu hrať na dvoch pódiách súčasne sme použili ako jedni z prvých na svete.

A či je o podujatia záujem? Odpoveď znie: “O niektoré áno a o niektoré nie”:-). Najmenší záujem je o podujatia vyslovene duchovného alebo intelektuálneho charakteru. Keďže ale chceme takéto podujatia ponúkať, vykrývame straty inými ziskovými akciami.

Na čo sa môžeme tešiť najbližšie? Pripravujete na jeseň nejaké novinky?

Najbližšie 28.9. 2023 budeme mať podujatie ČEKY POINT s hosťom Vilom Rozborilom. 

Na jesenné a zimné mesiace chystáme samozrejme množstvo podujatí. Z tých najzaujímavejších to bude Ondrej Druga s projektom Ondro a kamaráti, skvelí muzikanti z Fats Jazz Band s nákazlivým swingom a Vianočný koncert veľmi úspešného rusínskeho speváka Šefana Šteca s kapelou Fajta. 

Všetko to bude včas zverejnené na našej stránke www.fuga.sk.   

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspešných vypredaných podujatí a spokojných divákov 🙂