Garantovanie ľudských práv je pre nás neodmysliteľne späté s uchovávaním a odovzdávaním dejinnej pamäti. Bez spomienky na bezprávie a utrpenie nevinných nie je možné uchovať nadobudnutú slobodu. Pokladáme za svoju povinnosť udržiavať živú pamäť národa, zasadzovať sa za ľudské práva a slobody všade tam, kde sú porušované, kdekoľvek na svete.
Z tohto dôvodu sme 25. novembra 2010 iniciovali vznik Múzea zločinov komunizmu.
Historickej pamäti a rešpektovaniu ľudských práv sa venujeme v projektoch:
- Spomienka na Sviečkovú manifestáciu (25. marca), ktorú v Bratislave FKI zastrešuje od roku 2006,
- Deň nespravodlivo stíhaných (13. apríla) – na rôznych miestach Slovenska si pripomíname životy tých, ktorí neváhali trpieť pre svoju vieru,
- Barbarstvo ducha – vedecko-didaktický seminár (nielen) pre učiteľov
Prvý ročník cyklu Barbarstvo ducha – Akcia K sa uskutočnil v roku 2010 v zdevastovanom františkánskom kláštore v Kremnici pri príležitosti 60. výročia likvidácie reholí, tzv. Akcie K. Druhý ročník pod názvom Úteky za slobodou sa konal v októbri 2011 na rakúsko-moravskom pohraničí mestečkách v Břeclave a Valticiach.
FKI sa angažuje za dodržiavanie ľudských práv okrem verejných podujatí aj vyjadrením solidarity a vydávaním stanovísk ku konkrétnym situáciám.
- V súvislosti s pripravovanou popravou dvoch mladých ľudí v Bielorusku a blížiacim sa Dňom ľudských práv (10. december ) sa FKI pripojilo k výzve medzinárodného kongresu zorganizovaného Komunitou sv. Egídia v Ríme, ktorého sa zúčastnili aj rodičia a nevinné obete justičných vrážd, či justičných omylov a podporuje zrušenie trestu smrti vo svete.
- FKI sa listom z 30.9.2011 obrátilo na iránskeho veľvyslanca vo Viedni so žiadosťou o zrušenie trestu smrti, ktorý bol vynesený nad 32 ročným pastorom Yousefom Nadarkhanim pre „nezrieknutie sa kresťanskej viery.“
- V auguste 2011, pri príležitosti spomienky na nespravodlivo odsúdených v Leopoldove zaslali Fórum kresťanských inštitúcií a Konfederácia politických väzňov Slovenska spoločné listy politickým väzňom – bieloruskému opozičnému lídrovi Andrejovi Sanikovovi a čínskemu rímskokatolíckemu biskupovi Josephovi Junqiovi.