V pondelok 25. marca uplynie presne 25 rokov odo dňa, keď komunistická moc zasiahla proti tichému zhromaždeniu takmer 10-tisíc ľudí. Boj za náboženskú slobodu a dodržiavanie ľudských práv si všimol aj západ. Správy o manifestácii vysielali BBC, Hlas Ameriky, Slobodná Európa či Vatikánsky rozhlas a brutálny zásah odsúdil aj Európsky parlament. Domáca štátna propaganda dala naopak uverejniť správu o údajne neúspešnom pokuse niektorých jednotlivcov zneužiť náboženské cítenie ľudí.
„Považujeme za dôležité, zachovať tento dátum v pamäti národa a prejaviť vďačnosť tým, ktorí pre ideál slobody riskovali stratu osobnej slobody. A tiež chceme povzbudiť k solidarite s tými, ktorí naďalej na mnohých miestach sveta, tak ako vtedy v Československu, prinášajú za rovnaké občianske a náboženské slobody stále nové obete,“ povedala Gabriela Tibenská z Nadácie Konrada Adenauera
V pondelok o 18.00 h si preto nielen veriaci pripomenú udalosti spred štvrťstoročia. Po zhromaždení bude program na Hviezdoslavovom námestí pokračovať modlitbou, pripravená je aj premiéra dokumentárneho filmu Noc, kedy stíchli zvony.
Program tohtoročných osláv pod heslom Príbeh našej slobody, však začína už v sobotu. Večer o 19.30 zaznie v Katedrále sv. Martina Verdiho Requiem. Vystúpi tu i Umelecký súbor Lúčnica. Následne v nedeľu je pripravený celodenný program v rámci festivalu Kvetnej nedele Vikvetfest. Popoludní začne na Hviezdoslavovom námestí Krížová cesta Bratislavou. Zároveň si záujemcovia môžu pozrieť od 14.30 h dokumentárne filmy venované tematike ľudských práv. V samotný deň výročia, v pondelok, bude o 10.00 h odhalený Múr nenápadných hrdinov, o 13.00 h začne slávnostné kolokvium, na ktorom sa zúčastnia aj zahraniční hostia. O 16.30 h sa uskutoční svätá omša, po ktorej bude nasledovať verejné zhromaždenie.
Aktérmi Sviečkovej manifestácii pred 25 rokmi boli tisícky obyčajných ľudí, ktorí neváhali riskovať svoje pohodlie, zamestnanie, zdravie či život. „Sviečková manifestácia je dôležitá časť príbehu našej slobody, ktorý sme začali tvoriť cez uvedomenie si spoluzodpovednosti za to, čo sa deje v tejto krajine. Dnes, keď sa nás zmocňuje pocit vďačnosti voči účastníkom a podporovateľom manifestácie, stále v nás zaznieva otázka, ako tento moment oceníme a čím naplní našu spoločnosť.“ povedal František Neupauer, predseda FKI a OZ Nenápadní hrdinovia.
Hlavným organizátor osláv Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), vyzýva ľudí, ktorí boli súčasťou príbehu našej slobody, aby napísali svoj príbeh do jednoduchého formulára na stránke www.svieckovamanifestacia.sk v sekcii Príbehy odvážnych. Ozvať sa tiež môžu telefonicky na číslo 0905 783 748 alebo mailom na info@muzeumkomunizmu.sk. „Našim cieľom je zozbierať čo najviac príbehov a kontaktov na ľudí. Radi by sme ich zverejnili na webe www.svieckovamanifestacia.sk a súčasne by poslúžili ako podklad k ďalšiemu historickému výskumu. Zároveň pozývame aj študentov, aby tieto príbehy zaznamenali a spísali v rámci V. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom“ doplnila Marta Košíkova z Múzea zločinov a obetí komunizmu.
Sviečkovú manifestáciu si pripomenú aj v nemeckom Lipsku. FKI v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom v pondelok otvoria výstavu dobových fotografií pod názvom Predzvesť zmeny v priestoroch Chrámu sv. Mikuláša v Lipsku za účasti Františka Mikloška. Práve tento chrám sa v októbri 1989 stal východiskovým bodom masových demonštrácií vedúcich k zvrhnutiu vlády jednej strany vo vtedajšej NDR.
Foto: František Rampáček