Veľké rozhodnutie Benedikta XVI. zastihlo našich pútnikov v Ríme

Veľké rozhodnutie Benedikta XVI. zastihlo našich pútnikov v Ríme

Benedikt XVI.Správa o tom, že Benedikt XVI. sa vzdá úradu Petrovho nástupcu, zastihla dnes aj účastníkov púte Fóra kresťanských inštitúcii (FKI) a Rady pre laické apoštolské hnutia k hrobu sv. Cyrila v Ríme. “Vo všetkých z nás sa snúbi pocit vďačnosti za Svätého Otca i smútku, no predovšetkým sa chceme zjednotiť v modlitbe,” hovorí pre TK KBS František Neupauer, predseda FKI. Okolo 15:00 h sa slovenskí pútnici spoločne zjednotili pri spoločnej modlitbe Korunky k Božiemu milosrdenstvu, ktorú venovali za a na úmysel Benedikta XVI. v kaplnke neďaleko rímskeho Kolosea. Vo vedomí novej situácie chcú ešte intenzívnejšie v obetách pútnika a modlitbe myslieť na Svätého Otca a Kristovu Cirkev vo svete i u nás na Slovensku.

Slovenskí pútnici putujú v Ríme od minulého týždňa. Vedie ich bratislavský eparcha Mons. Peter Rusnák. Cestou do Ríma navštívili Sienu a v sobotu sa stretli zo zástupcami laických hnutí a združení Talianska na svätej omši, ktorú celebroval kardinál Salvatore De Giorgi. Následne bolo stretnutie s prezidentom Katolíckej akcie v Taliansku biskupom Domenicom Segalinim. Biskup Segalini zdôraznil dôležitosť spoluzodpovednosti laikov za život Cirkvi. “Nie ste spolupracovníkmi, ktorých si niekto zavolá len keď ich potrebuje. Ste spoluzodpovední za Cirkev,” povedal biskup Segalini.

V nedeľu pútnici navštívili Slovenskú redakciu Vatikánskeho rozhlasu. Potom, ako si spolu s jej riaditeľom P. Jozefom Šofrankom SJ prezreli priestory radia, spoločne diskutovali o rôznych témach. Napoludnie sa zástupcovia laických združení zúčastnili na Námestí sv. Petra vo Vatikáne na spoločnej modlitbe Anjel Pána s Benediktom XVI., prezreli Rím i tamojší karneval. Večer sa zjednotili na spoločnej modlitbe sv. ruženca a po vešperách nasledovalo zdieľanie. Ich program pokračoval dnes ráno, kedy slávil eparcha Rusnák sv. liturgiu pri hrobe sv. Petra v Bazilike sv. Petra. Nasledoval priestor pre prehliadky a modlitby v Bazilike, kde viacerí z pútnikov zotrvali v adorácii. Popoludní plánuje návštevu slovenskej ambasády, stretnú sa aj so sekretárom Kongregácie pre východné Cirkvi arcibiskupom Cyrilom Vasiľom. V stredu – na Popolcovú stredu – zavítajú do Baziliky sv. Sabíny, kde popolcom pomaže Svätého Otca kardinál Jozef Tomko. Ten bude celebrantom záverečnej svätej omše vo štvrtok 14. februára v Bazilike sv. Klimenta pri hrobe sv. Cyrila, ktorou púť vyvrcholí.

Foto ilust.: flickr.com

http://tivi.azet.sk/video/1552307/pozrite-si-to-aj-vy-takto-benedikt-xvi-pozdravil-slovakov.html