V marci si pripomenieme už 25. výročie Sviečkovej manifestácie

V marci si pripomenieme už 25. výročie Sviečkovej manifestácie

Sviečková manifestácia 1988Už o necelé dva mesiace si Slovensko pripomenie 25. výročie Sviečkovej manifestácie, ktorá sa do dejín zapísala ako kľúčová udalosť protikomunistického odporu v Československu. Hlavným organizátorom osláv bude tradične Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré v spolupráci s partnerskými organizáciami pripravuje viacero aktivít, ktorými chcú vzdať hold odvahe tisíckam účastníkov Sviečkovej manifestácie.

Spomienkové podujatia odštartujú začiatkom marca prednáškami a následne výstavou o Sviečkovej manifestácii na školách. Pri príležitosti výročia OZ Nenápadní hrdinovia oficiálne otvoria Múzeum zločinov a obetí komunizmu. Súčasťou osláv bude aj koncert a spomienkové podujatia vyvrcholia 25. marca slávnostným kolokviom, svätou omšou o 16:30 v Katedrále sv. Martina a verejným zhromaždením pri pamätníku Sviečkovej manifestácie. Účasť na kolokviu prisľúbili viacerí zahraniční hostia, medzi nimi aj Kamila Bendová, manželka českého disidenta Václava Bendu, hovorcu Charty 77.

„Tak v súčasnosti ako aj v minulosti bola najdôležitejšia odvaha účastníkov Sviečkovej manifestácie. Vykročili na námestie a s nimi sme aj my vstúpili do príbehu našej slobody. V tomto roku chceme povedať naše ďakujem účastníkom manifestácie i priateľom zo zahraničia,” uviedol František Neupauer, predseda FKI.

Príprava plnohodnotných osláv 25. výročia Sviečkovej manifestácie predstavuje zvýšené organizačné aj finančné nároky. Organizátori pozývajú všetkých, ktorých sa dotýka príbeh našej slobody k zapojeniu sa, či už ako dobrovoľníci alebo finančnou podporou podujatiam. Záujemcovia sa môžu prihlásiť emailom 25marec@fki.sk alebo telefonicky na 0903 982 805 (Ján Fabičovic). Číslo účtu pre finančné dary je 199 727 9158/0200 (VÚB).