Predstavitelia neziskovej organizácie Open Doors zavítajú na Slovensko

Predstavitelia neziskovej organizácie Open Doors zavítajú na Slovensko

Open Doors (logo)Slovensko tento mesiac navštívia predstavitelia holandskej neziskovej organizácie Open Doors, ktorá sa venuje prenasledovaným kresťanom vo svete. V čase komunistického režimu prepašovali do našej krajiny tlačiarenský stroj, ktorý poslúžil na tlač samizdatu. Ten využívala najmä slovenská podzemná cirkev. Na Slovensko pricestuje popredný predstaviteľ tejto organizácie Jan Dekker spolu s ďalšími kolegami Barnardusom Companjenom a Reinom Hamstrom z Holandska. Návšteva sa uskutoční v dňoch 17. – 21. septembra 2012.

Holandských hostí privítajú na hraniciach s Rakúskom František Neupauer, Pavol Demeš a členovia občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia. Ich prvé kroky povedú k Silvestrovi Krčméry, ktorý spolu so zosnulým Vladimírom Juklom stál pri zrode sekulárneho inštitútu Spoločenstvo Fatima (SF) a stoviek vysokoškolských krúžkov tajnej Cirkvi na Slovensku v minulosti. Následne sa stretnú s ďalšími predstaviteľmi SF a zástupcami politického života. V programe majú aj návštevu Bratislavského hradu a hradu Devín. Hostí príjmu aj na Ministerstve zahraničných vecí a v Prezidentskom paláci.

Zástupcovia Open Doors vystúpia aj na diskusii, ktorú chystajú 17. septembra o 20:30 h v Univerzitnom pastoračnom centre v Bratislave. V diskusii s názvom „Vytlačená sloboda“ zaznejú aj slová disidentov, ako napríklad Františka Mikloška a ľudí, ktorí sa venujú týmto témam. V Ďalšom programe nebude chýbať návšteva pripravovaného Múzea zločinov a obetí komunizmu v priestoroch vedľa Úradu vlády SR. Posledný deň pobytu členov Open doors bude venovaní učiteľom. Ján Dekller sa prihovorí účastníkom seminára Barbarstvo ducha, ktoré pripravuje v piatok 21. septembra v Dome Quo Vadis v Bratislave Fórum kresťanských inštitúcii (FKI).

„Sme radi, že smieme hostiť takýchto vzácnych hostí a ponúknuť slovenskej verejnosti v Roku sv. Cyrila a Metoda životný príbeh ľudí, ktorí nám otvorili cestu slobody slova v čase komunistického režimu,“ hovorí František Neupauer, predseda FKI, ktoré sa dlhodobo venuje oblasti pamäte. Pri spomienke v Deň nespravodlivo stíhaných, ktoré každoročne organizuje, vychádza práve z podkladov organizácie Open Doors, ktorá má kontakty s prenasledovanými aj v takých krajinách, ako je napríklad Severná Kórea a iné krajiny.

Podujatie na FacebookuPodujatie na Výveske