00:00 | 16.10.2011 | Ján Kušnirík
Břeclav/Valtice – V rámci seminára pre učiteľov Barbarstvo ducha II v juhomoravskom meste Břeclav sa “podarilo” prekročiť jeho účastníkom Železnú oponu.
Len pred 22 rokmi tu padli posledné výstrely príslušníkov Pohraničnej stráže, ktoré si vyžiadali ďalšiu z mnohých nevinných obetí komunistickej totality zastrelených na hraniciach. Práve v týchto miestach vzniklo v máji tohto roku v bývalej budove príslušníkov Pohraničnej stráže Múzeum Železnej opony z iniciatívy Michaely Cibulkovej a jeho súčasného riaditeľa Petra Pajpacha.
Z úradu vlády skanzen komunizmu nebude
Podľa jeho slov sa v Českej republike nachádza niekoľko múzeí tohto typu. Železná opona lemovala aj hranice Slovenska. Podľa slov predsedu OZ Nenápadní hrdinovia Františka Neupauera “je smutné, že sa doposiaľ takúto myšlienku nepodarilo presadiť aj na Slovensku. Uvidíme, ako dopadne iniciatíva za vznik Múzea zločinov komunizmu”, povedal pre Aktuálne .sk
Ľudia múzeum vítajú
Podľa Pajpacha je verejnosť s takouto myšlienkou stotožnená a vníma ju pozitívne. Toto múzeum je autentickým miestom, vhodným najmä pre mladšiu generáciu, ktorá totalitu nezažila.
“Brutálnymi praktikami pohraničníkov boli prekvapení aj turisti z Japonska či USA, ktorí priznali nedostatok informácií o komunistickom režime”, povedal Pajpach pre Aktuálne.sk.
Vznik tohto múzea vo Valticiach ocenil aj Anton Srholec, predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS).
Za pokus o prechod štátnych hraníc si odsedel desať rokov. Prešiel si aj peklom uránových baní v Jáchymove. Podľa Srholca je dôležité zachovávať tieto autentické miesta preto, aby sa spoločnosť v budúcnosti vyvarovala podobných chýb.
Učitelia chcú viac
Stretnutie učiteľov a pamätníkov opäť na jednom z autentických miest, ktoré už po druhý rok iniciovalo Fórum kresťanských inštitúcií, bolo obohacujúcim pre všetkých.
Naviac učitelia, ktorých kolegovia na Slovensku nedávno štrajkovali za zvýšenie platov, sa rozhodli prispieť zo svojich finančných prostriedkov na kúpeľnú liečbu pre jedného politického väzňa.
“Je to dych vyrážajúci prejav solidarity” uviedol Neupauer. Učitelia robia to, o čo by sa mala usilovať vláda či ministerstvo obrany.”
Berlínsky múr v ČSSR: Armáda sa chystala na vojnu
Seminár priniesol inovatívne pohľady na výučbu novodobých dejín a nové informácie, ktoré v učebniciach dejepisu chýbajú. “Dozvedela som sa veci, ktoré som nevedela ani zo školy, z učebníc. Teraz ich môžem lepšie podať svojim žiakom,” povedala učiteľka prešovského gymnázia Beáta Barlová.
ZDROJ: http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1244558