Vyhlásenie: Za svet bez trestu smrti a za slobodu

Vyhlásenie: Za svet bez trestu smrti a za slobodu

Fórum kresťanských inštitúcií v náväznosti na pripravovanú popravu dvoch mladých ľudí v Bielorusku a blížiaci sa Deň ľudských práv (10. december) podporuje zrušenie trestu smrti vo svete. Pripája sa k výzve medzinárodného kongresu zorganizovaného Komunitou sv. Egídia v Ríme, ktorého sa zúčastnili aj rodičia a nevinné obete justičných vrážd, či justičných omylov. Kongresu sa zúčastnili tiež dvadsiati ministri spravodlivosti. Pápež Benedikt XVI. vyjadril nádej, že táto konferencia podporí politické a právne iniciatívy usilujúce o zrušenie trestu smrti a vyjadril záujem na „pokračovaní dosiahnutého pokroku v trestnom práve, ktoré berie ohľad na ľudskú dôstojnosť a zároveň účinné zachovanie verejného poriadku”.

Trest smrti sa nám môže zdať ako niečo už neaktuálne v Európe 21. storočia. Žiaľ, opak je pravdou. Pred niekoľkými dňami bola zverejnená správa, že v Bielorusku bol vyslovený ortieľ smrti nad dvoma 25-ročnými mladými mužmi, Dmitrijom Konovalovom a Vladislavom Kovalevom – údajnými páchateľmi krvavého útoku na metro 11. apríla v Minsku. Medzinárodné spoločenstvo má však vážne pochybnosti o tomto rozsudku. Mnohí zranení pri útoku i príbuzní mŕtvych nie sú presvedčení, že títo dvaja mladí muži sú skutočnými páchateľmi. Desiatky tisíc Bielorusov podpísalo petíciu, žiadajúcu nevykonať uvalený trest smrti. Ak by boli títo mladí muži zbavení života – je skoro isté, že tento prípad sa nikdy pravdivo nevyrieši. Naviac, bez ohľadu na vinu, či nevinu, trest smrti je podľa nášho presvedčenia všeobecne neprípustný. Žiaden súdny systém nemá právo rozhodovať o ľudskom živote. Trest smrti nikdy nebude nevyhnutným a dobrým riešením čohokoľvek. Žiadame, aby nebol vykonaný trest smrti na týchto dvoch mladíkoch v Bielorusku.

Trest smrti v kombinácii so súdnictvom, ktoré je predĺženou rukou Lukašenkovmu režimu, je popretím hodnôt, ktoré obraňuje kresťanstvo, a z ktorých vychádza aj európsky právny systém. Medzi tieto hodnoty patrí hlavne úcta k životu, dôstojnosť ľudskej osoby, spravodlivosť a sloboda. V Bielorusku, ale i v mnohých iných krajinách ešte stále ostávajú vo väzení ľudia, ktorí bojujú za to, aby na týchto hodnotách boli postavené aj ich právne systémy. Pri tejto príležitosti vyzývame, aby bieloruské úrady okamžite prepustili na slobodu zvyšných 15 politických väzňov: Mikalaia Statkeviča, Andreja Sannikova, Aleša Bialiatského, Yauhena Vaskoviča, Pavla Seviarynetsa, Mikalaia Autukoviča, Dzmitrija Bandarenka, Dzmitryja Usa, Dzmitrija Daškeviča, Eduarda Lobaua, Ihara Alineviča, Aleksandra Frantskeviča, Mikalaja Dziadoka, Artsioma Prakapenka a Pavla Syramalotaua.

Fórum kresťanských inštitúcii sa snaží podporovať tých, ktorí vo svete bojujú za slobodu, spravodlivosť, dôstojnosť ľudskej osoby i samotný ľudský život. V auguste predsedovia Konfederácie politických väzňov Slovenska a FKI napísali z Leopoldova list väzňovi svedomia biskupovi Joseph Junqi z Guangzhou v Číne a politickému väzňovi Andrejovi Sannikovovi v Bielorusku – ako znak solidarity s ich osobným utrpením a neslobodou. V septembri sa FKI obrátilo na iránskeho veľvyslanca, a žiadalo zrušenie trestu smrti a prepustenie uväzneného pastora Yousefa Nadarkhaniho. 13. Apríla, v Deň nespravodlivo stíhaných, napísalo FKI list najvyšším ústavným činiteľom SR, aby sa pričinili o zastavenie rastúceho prenasledovania kresťanov vo svete.

Apelujeme na politikov, aby nespolupracovali s lídrami krajín, ktorí šliapu po ľudských právach. Vyzývame ľudí dobrej vôle, aby v predvianočnom čase akýmkoľvek spôsobom prejavili solidaritu s prenasledovanými.

V Bratislave, 5. decembra 2011

Pavol Kossey, podpredseda FKI      František Neupauer, predseda FKI