Tlačová správa: Učitelia prídu do Bratislavy hľadať „cestu k slobode“

Tlačová správa: Učitelia prídu do Bratislavy hľadať „cestu k slobode“

 Barbarsvo ducha III. Úteky za slobodouV dňoch 21. – 22. septembra príde do Bratislavy 30 učiteľov z celého Slovenska, aby spoločne hľadali historické línie “našej cesty k slobode” na III. ročníku vedecko-didaktického seminára Barbarstvo ducha III.

Medzi vzácnymi hosťami budú reprezentanti z holandskej organizácie OPEN DOORS, ktorí na Slovensko počas totalitného režimu pašovali knihy a tlačiarenský stroj, disident František Mikloško, signatár Charty 77 Tibor Novotka, Jozef Roman, ktorý sa podieľal na tlači samizdatu a bol aj fyzický týraní počas vyšetrovania v 80-tych rokov v budove „U dvoch levov“. Odbornú časť pripravili historici, publicisti i kurátorka výstavy, ako aj členovia občianskeho združenia Pant, ktorí sú autormi portálu www.moderni-dejiny.cz.

V piatok popoludní sa učitelia spoločne s dobrovoľníkmi vydajú po stopách „tragických miest pamäte“, na ktorých ich budú sprevádzať bývalí politickí väzni na čele s predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska – Antonom Srholcom. Účasť prisľúbil aj splnomocnenec vlády pre občiansku spoločnosť Filip Vagač. “Verím, že toto obľúbené podujatie prispeje k prejavu vďačnosti učiteľov a následne aj mladých ľudí voči tým, ktorí nám prinavrátili slobodu.” uviedol hlavný organizátor podujatia František Neupauer, predseda Fóra kresťanských inštitúcií (FKI) a občianskeho združenia Nenápadní hrdinovia. Seminár Barbarstvo ducha III. odštartuje prípravu na otvorenie Múzea zločinov a obetí komunizmu v budove vedľa Úradu vlády SR. Priestory pre múzeum poskytla Vysoká škola sv. Alžbety.

Úspešný cyklus vedecko-didaktických seminárov (nielen) pre učiteľov „Barbarstvo ducha“ odštartovalo FKI v roku 2010 pri príležitosti 60. výročia likvidácie kláštorov v Československu. Prvý seminár s názvom Likvidácia duchovno-kultúrneho dedičstva komunistickým režimom absolvovali učitelia v zlikvidovanom františkánskom kláštore v Kremnici. Počas druhého ročníka sa učitelia z úst odborníkov oboznámili so spôsobom stráženia štátnej hranice komunistického bloku. Na autentickom mieste v hraničnej Břeclavi a valtickom Múzeu železnej opony Anton Srholec a Tomáš Konc rozpovedali o svojich útekoch za slobodou a osobnej skúsenosti s prekročením štátnej hranice. Druhý ročník seminára sa konal v roku 2011 pri príležitosti 50. výročia postavenia Berlínskeho múru.

Seminár pripravuje Fórum kresťanských inštitúcií, OZ Nenápadní hrdinovia, Nadácia Konrada Adenauera spolu s ďalšími partnermi.